Mieszkań do wynajęcia w Krakowie jest naprawdę sporo. Jednak wyprowadzka i zmiana miejsca zamieszkania, w dodatku często po raz pierwszy, to zawsze duże wyzwanie. Nie dla wszystkich jest jasne już na samym początku, gdzie szukać wymarzonego lokum i na co zwracać uwagę. Wyjaśnimy to krok po kroku – omówimy proces poszukiwania mieszkania, jego oględziny, a także moment podpisania umowy, spisania protokołu zdawczo-odbiorczego i przekazania kluczy.

Spis treści:
Jak szukać dobrych ofert i na co zwracać uwagę?
Z pośrednikiem czy bez?
Dogodna lokalizacja
Infrastruktura
Mieszkanie czy pokój?
W jakim budownictwie szukać?
Kamienica
Blok
Nowe budownictwo
Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?
 

Jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia w Krakowie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

W Internecie znajdziemy naprawdę wiele ogłoszeń, w których właściciele oferują mieszkania do wynajęcia w Krakowie. Aby wybrać wśród nich te naprawdę warte zainteresowania, warto już na początku zwrócić uwagę przede wszystkim na oferty zamieszczane na zaufanych portalach, takich jak ten prowadzony przez WGN. Odpowiedniego lokum możemy bowiem szukać samodzielnie lub skorzystać z pomocy pośrednika. Która opcja jest lepsza?

Z pośrednikiem czy bez?

Możliwość powierzenia szukania mieszkania pośrednikowi wiąże się z pewnymi kosztami, jednak jest też zdecydowanie bardziej bezpieczna i pochłania mniej czasu. W ferworze zmian i emocji związanych z przeprowadzką, mogą nam umknąć istotne rzeczy lub kluczowe zapisy w umowie. Jeśli jednak zdecydujemy się na pomoc pośrednika, warto w pierwszej kolejności dobrze opisać mu, czego tak naprawdę szukamy – pozwoli to szybko znaleźć idealne lokum. Dobry pośrednik nie tylko orientuje się na rynku nieruchomości, ale jest też skarbnicą wiedzy w wielu kwestiach dotyczących poszukiwania i wynajmu. Pośrednik może też w naszym imieniu podjąć z wynajmującym negocjacje ceny i warunków umowy.

Jeśli zdecydujemy się znaleźć mieszkanie samodzielnie, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zawsze należy zwracać uwagę na opis lokum, a nie tylko na zdjęcia – choć oczywiście to one przyciągają nas do danej oferty. Dobry opis powinien wyszczególniać dostępne sprzęty RTV i AGD, informacje na temat średnich wysokości opłat za media, informacje dotyczące parkingu pod blokiem oraz ogrzewania. O wynajmującym dobrze świadczy, jeśli opisze pokrótce pobliskie punkty – sklepy, przedszkola czy przystanki komunikacji miejskiej. Uważajmy jednak na zbyt niską cenę, zwłaszcza jeżeli mieszkanie jest na zdjęciach w świetnym stanie lub znajduje się w dobrej lokalizacji – owszem, zdarzają się perełki, jednak znikają one tak szybko, jak się pojawiły. Przed przystąpieniem do oglądania mieszkań, warto wybrać kilka, które interesują nas najbardziej. Zawsze w pierwszej rozmowie z właścicielem warto wypytać o szczegóły dotyczące danego lokalu, średnie opłaty, a także okres wypowiedzenia umowy czy kaucję. Jeżeli właściciel proponuje nam podczas rozmowy telefonicznej możliwość obejrzenia lokalu dopiero po uiszczeniu drobnej opłaty, nie dajmy się na to nabrać – jest to bezwzględna próba oszustwa i powinniśmy jak najszybciej zgłosić ją na policję.

Kuchnia ze ścianą z cegły
fot. pixabay.com

Dogodna lokalizacja

Wybór miejsca zamieszkania najbardziej racjonalnie jest dostosować do naszego codziennego planu dnia. Zdecydowanie łatwiej zadbamy o codzienną logistykę (a już na pewno bardziej się wyśpimy), jeśli znajdziemy mieszkanie blisko swojej pracy czy uczelni. Zdecydowanie mniej czasu spędzimy w korkach, a w ciepłe dni będziemy mogli zrobić sobie również krótki spacer czy dojechać rowerem. Trudno jest w Krakowie uniknąć korków, to prawda, ale niektóre ulice są każdego ranka wyjątkowo zatłoczone i mimo że do przejechania mamy raptem kilka kilometrów, będziemy stać w korku nawet godzinę. Z tego względu warto solidnie weryfikować zawarte w ogłoszeniach informacje i sprawdzić czy „5 minut” to faktycznie 5 minut. Czas przejazdu warto mierzyć w godzinach szczytu – rano (w okolicach godziny 7:00-9:00) i po południu (około 16:00-17:00).

Jeśli chcemy tanio wynająć mieszkanie, raczej nie liczmy na to w ścisłym centrum miasta lub w topowych lokalizacjach. Zazwyczaj sprawdza się reguła, że ceny mieszkań spadają wraz ze wzrostem odległości od centrum miasta. W Krakowie najdroższe są modne obecnie Dębniki, jednak w rankingu najwyższych cen przoduje niezmiennie Stare Miasto.

Infrastruktura – na co warto zwrócić uwagę?

Szukając mieszkania idealnego, warto zwrócić uwagę na infrastrukturę otaczającą budynek. Na pewno przyda nam się sklep otwarty do późnych godzin wieczornych, warto mieć również niedaleko park, do którego przejdziemy się na spacer. Przetestujmy również ofertę aplikacji mobilnych służących do zamawiania jedzenia z dowozem. Jeśli często zapominamy zrobić zakupy albo nie lubimy gotować w domu, warto mieć w pobliżu sprawdzone restauracje, z których zostanie dowiezione nam jedzenie. Jeśli mamy dzieci, koniecznie zorientujmy się, jak wygląda sprawa z przedszkolami i upewnijmy się, że okolica jest bezpieczna, w pobliżu zlokalizowany jest jakiś plac zabaw czy klub malucha.

Mieszkanie czy pokój – co warto wynająć?

Szukając mieszkania, warto się zastanowić, czy tak naprawdę potrzebne jest nam cała przestrzeń, czy może wystarczy nam pokój. Decyzja może być uzależniona od tego, jak często przebywamy w domu oraz czy chcemy zamieszkać samodzielnie, czy z partnerem, a już przede wszystkim – od naszego budżetu.

Pokój

To zdecydowanie tańsza opcja niż wynajęcie całego mieszkania, musimy jednak być przygotowani na dzielenie przestrzeni życiowej z innymi, często nieznanymi sobie wcześniej lokatorami. W takiej sytuacji cena obejmuje nie tylko koszt wynajmu naszego pokoju, ale również korzystanie z powierzchni wspólnych. Zazwyczaj do kwoty tej wliczone są również opłaty za media. Jeżeli zależy nam na prywatności i spokoju, warto zamieszkać w pokoju nieprzechodnim, który zapewni nam komfort, ale jednocześnie będzie nawet dwukrotnie droższy od pokojów przechodnich.

Mieszkanie

Wynajęcie mieszkania to dużo droższa opcja niż wynajęcie pokoju. Już na samym początku należy przemyśleć, ile pokojów jest nam potrzebnych. Nasza decyzja powinna być uzależniona od codziennego planu dnia i liczby domowników. Jeżeli mamy dziecko, niezbędny będzie pokój dla niego, a jeżeli mieszkamy sami, ale często pracujemy zdalnie, wtedy potrzebny będzie nam gabinet. Kluczowe znaczenie ma również fakt, czy decydujemy się z kimś zamieszkać czy będziemy mieszkać sami. Jeśli chcemy zamieszkać samodzielnie i całe dnie spędzamy w pracy czy na uczelni, a jednocześnie nie potrzebujemy dużej przestrzeni, warto zastanowić się nad wynajmem kawalerki. Dużo zależy oczywiście od naszego budżetu.

Piękna kamienica z ozdobnymi oknami
fot. pixabay.com

Wynajem kawalerki lub mieszkania dwupokojowego w Krakowie – jakie budownictwo wybrać?

Wynajem kawalerki lub mieszkania dwupokojowego w Krakowie nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Jednak musimy się zdecydować, w jakim budownictwie chcielibyśmy zamieszkać. Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Jedną z najistotniejszych kwestii, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad rodzajem budownictwa, jest zastosowany w obiekcie typ ogrzewania, ponieważ właśnie od tego będzie zależała wysokość rachunków. W związku z tym warto też sprawdzić, czy budynek jest ocieplony. Dzięki takiemu podejściu do sprawy, nic nas nie zaskoczy, zwłaszcza po okresie zimowym.

Kamienica

Kamienice, zwłaszcza te odrestaurowane, są coraz popularniejsze jeśli chodzi o poszukiwanie mieszkań. Takie budynki są naprawdę piękne i klimatyczne, a ich wysokie sufity pozwalają ciekawie zaaranżować wnętrze. Jednak w tych wysoko położonych sufitach tkwi również dość spory minus. Takie lokum jest trudniejsze do ogrzania, więc trzeba się przygotować na wzrost kosztów ogrzewania. O czym należy pamiętać, decydując się na kamienicę? Przede wszystkim warto się dowiedzieć, kiedy był przeprowadzany ostatni remont lub kiedy takowy jest planowany. Nie zaszkodzi również poznanie naszych przyszłych sąsiadów.

Blok

Niskie bloki budowane w latach 70. i 80. XX w. zazwyczaj nie posiadają windy, więc już na początku powinniśmy się zastanowić, czy nie będzie to dla nas kłopotem – zwłaszcza przy dużych zakupach, remoncie czy przenoszeniu wózka dziecięcego. Przyjrzyjmy się również temu, czy klatka schodowa jest zadbana i czysta. Mieszkania w blokach odznaczają się zazwyczaj jedną, podstawową zaletą – są dość tanie.

Nowe budownictwo

Bezpieczne, wygodne osiedla są jednym z najlepszych miejsc, gdzie warto szukać mieszkania. Budynki są zazwyczaj dobrze ocieplone, więc nie przerażą nas rachunki za ogrzewanie, a przy tym posiadają wydajny system wentylacji. Również klatki schodowe odbiegają na plus standardem wykończenia i czystością – zazwyczaj raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie pojawia się serwis sprzątający. Bardzo ważną zaletą są podziemne parkingi zlokalizowane pod budynkami. Ogromnym plusem jest również sprawna winda, która kursuje między najwyższym piętrem a parkingiem. Jednak lokale w nowych budynkach czy apartamentowcach są zazwyczaj obarczone dość wysokim czynszem, w zależności od udogodnień oferowanych lokatorom. Z mieszkaniami usytuowanymi w nowym budownictwie może się wiązać jedna wada. Jeśli wprowadzamy się do dopiero co oddanego do użytkowania budynku, musimy się uzbroić w cierpliwość – jest więcej niż pewne, że nasi sąsiedzi będą przeprowadzać remonty.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie nie tylko w Krakowie?

Każdą interesującą nas ofertę mieszkania na wynajem w Krakowie i wszystkich innych miastach powinniśmy gruntownie sprawdzić i przeanalizować. Oczywiście lokal przed wynajęciem musimy dokładnie obejrzeć. Jeżeli nie jest on aktualnie zamieszkany, sprawa jest dużo prostsza, ponieważ możemy otworzyć każdą szafkę i sprawdzić wszystkie interesujące nas szczegóły. Podczas oglądania lokalu nie bójmy się otworzyć pralki czy zmywarki lub włączyć piekarnik i telewizor. Sprawdźmy też stan uszczelek pod prysznicem i w kranach, a także szczelność okien. Spójrzmy również za okno – codzienny widok ma naprawdę duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Absolutnie nie krępujmy się pytać o szczegóły, które nas interesują. W końcu mieszkanie to stanie się naszym domem na kolejne miesiące czy nawet lata.

Podpisanie umowy

Jeżeli uznaliśmy, że wszystko jest w porządku, możemy przejść do podpisania umowy. Jeżeli w umowie najmu znajdziemy zapis, który nam nie odpowiada, mamy prawo go oczywiście negocjować. Może nasze wątpliwości dotyczą wysokiej kwoty najmu albo wyposażenia? Mówmy o tym. Umowa jest podpisywana po to, aby zabezpieczyć nie tylko interesy właściciela, ale również nasze jako najemcy. W przypadku kwoty najmu negocjacje mogą znacząco obniżyć cenę. Dobrymi argumentami są tutaj położenie na parterze lub na ostatnim piętrze albo jego położenie blisko szybu windy czy zsypu. Powodem do obniżenia całkowitego kosztu są również braki w podstawowych sprzętach lub umeblowaniu. Cenę możemy również starać się zbić w momencie, kiedy mieszkanie jest nieposprzątane. Wynajmujący ma bowiem niepisany obowiązek zadbania o lokal. Umowę najmu otrzymujemy z reguły wtedy, kiedy jesteśmy zdecydowani na jej podpisanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby poprosić o nią wcześniej. Wtedy na spokojnie możemy się z nią zapoznać lub zlecić do przeanalizowania prawnikowi. Zapoznawanie się z tak ważną umową „na szybko” może przynieść niezbyt pozytywne skutki. Jeśli zechcemy samodzielnie zanalizować umowę, wtedy zacznijmy od przeczytania ustawy o ochronie praw lokatorów, a już szczególną uwagę zwróćmy na punkty umowy dotyczące okresu wypowiedzenia, płatności, a także odpowiedzialności za powstałe szkody (już na samym początku warto określić, która ze stron będzie odpowiadała za zniszczenia lub szkody wynikłe z typowego, codziennego użytkowania lokalu). W momencie, kiedy ustalimy już wszelkie szczegóły i zapisy, wtedy spokojnie możemy przejść do podpisania umowy. Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron; każda ze stron powinna ją również podpisać.

Podpisywanie umowy najmu
fot. pixabay.com

Protokół zdawczo-odbiorczy

W momencie podpisania umowy powinien zostać sporządzony dodatkowo protokół zdawczo-odbiorczy. W jego treści zawarte muszą zostać elementy wyposażenia mieszkania, zwłaszcza te cenniejsze jak np. sprzęt AGD czy RTV. Dopiero po przejściu wszystkich tych kroków możemy otrzymać klucze.

Każdy z nas, szukając mieszkania, chce trafić na dobrą i niedrogą ofertę, to oczywiste. Jednak warto do całego procesu podejść rozsądnie i z dużą dawką rozwagi. Sprawdźmy dokładnie mieszkanie, przejdźmy się po okolicy, wypytajmy o wszelkie interesujące nas szczegóły. Możemy również poczekać pod klatką na jednego z lokatorów i zwyczajnie zapytać go, jak się tu mieszka. Stosując się do porad znajdujących się w tym artykule, na pewno uda nam się znaleźć wartą uwagi propozycję, a wynajem bezpiecznie i szybko sfinalizujemy.